Niemal wszyscy mamy obraz topiącej się osoby: machanie rękami, wołanie o pomoc, dużo zamieszania wokół siebie. To mit stworzony przez telewizję. TAK NAPRAWDĘ CZŁOWIEK TOPI SIĘ W CAŁKOWITEJ CISZY.

Dzieci zwykle robią wiele hałasu, zwłaszcza w wodzie – jeśli milkną to znak, że nie mogą złapać oddechu, może już są pod wodą. To nagła cisza, a nie wrzask i rozchlapywanie wody, są alarmowym sygnałem, że dzieje się coś złego. Pierwsza zasada bezpieczeństwa nad wodą to naucz się pływać a także naucz pływać swoje dzieci. Druga zasada mówi abyś nigdy nie spuszczał z oczu dziecka w wodzie nawet na kilkanaście sekund. Statystyki mówią , że większość dzieci topi się w odległości kilkunastu metrów od opiekuna. Co więcej w części tych zdarzeń, opiekun przypatrywał się dziecku, nie mając bladego pojęcia, że ono właśnie przegrywa walkę o życie!! Nie widział bowiem żadnych gwałtownych ruchów, okrzyków pomocy.

Poza wyjątkowymi sytuacjami tonący jest fizjologicznie niezdolny do wołania o pomoc. Układ oddechowy został stworzony do oddychania. Inne jego funkcje – m.in. wydobywanie głosu-są zatrzymane kiedy trwa walka o zaczerpnięcie powietrza. Ten kto się topi, ma usta na powierzchni najwyżej przez sekundę.

Sygnały osoby tonącej: zanurzona głowa, czasami przechylona do tylu z otwartymi ustami na poziomie wody, nieobecny wzrok, nieskoordynowane ruchy rąk.

Pamiętaj tonąc nie przywołasz pomocy wymachując rękami. W ogóle tracisz władzę nad swoimi ruchami. Próbujesz się ratować , wyciągać ręce do góry-za wszelką cenę utrzymać ciało na powierzchni nie zdając sobie sprawy że, takie zachowanie tylko bardziej Cię pogrąża. Nie możesz choćbyś chciał, położyć się na wodzie, twoje ciało od początku do końca znajduje się w pozycji niemal pionowej a chwycenie rzuconego koła jest niemal niemożliwe!

Jeżeli nikt Ci nie pomoże idziesz pod wodę w ciągu 20-60 sekund.

Najwięcej Polaków co roku tonie rzekach, nie ma osoby która poradzi sobie z ostrym nurtem rzeki. Dodatkowo rzeki na różnych odcinkach mają nurt o różnym natężeniu oraz dodatkowo wiry i odwoje za sztucznymi progami. Wielkie niebezpieczeństwo dla kąpiących stwarza Morze Bałtyckie , szczególnie dla tych z mniejszą wyobraznią. Wysokie fale i prądy wsteczne oraz ruchome dno to największe niebezpieczeństwa czyhające na plażowiczów. Szczególnie niebezpieczne są silne prądy wsteczne , które wciągają w głąb Bałtyku i nie pozwalają wrócić bezpiecznie do brzegu. Zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne we Władysławowie, Karwi i Stegnie ale bardzo odczuwalne na całym wybrzeżu. Dlatego zawsze przed wejściem do wody pamiętajmy o wszystkich niebezpieczeństwach, które mogą na nas czekać.

DZIESIĘĆ ZASAD BEZPIECZEŃSTWA NAD WODĄ:
1. Naucz się pływać
2. Nie pływaj sam , używaj sprzętu asekurującego (bojka SP)
3. Nigdy nie spuszczaj z oczu dzieci
4. Nie pływaj pod wpływem alkoholu lub narkotyków
5. Pływaj w miejscach strzeżonych, tylko gdy obowiązuje biała flaga
6. Nigdy nie wchodz do wody podczas burzy, wyjdz z wody natychmiast gdy usłyszysz grzmot
7. Unikaj skakania na głowę, zwłaszcza do nieprzezroczystej wody. Nawet na kąpieliskach strzeżonych może się zdarzyć, że ktoś do wody wrzuci w nocy ławkę.
8. Unikaj pływania na czczo, po obfitym posiłku i opalaniu ( wstrząs termiczny )
9. Nie baw się w przytapianie innych osób i spychania ich z pomostów
10. Nie wypływaj daleko od brzegu na sprzęcie pływającym